جوملا 5 جدیدترین نسخه جوملا منتشر شد و شخصا بی صبرانه منتظرم تا آنرا روی سیستمم تست کنم و تغییرات کدنویسی اش رو ببینم. همین الان که دارم این مطلب را می نویسم در حال نصب جدیدترین نسخه XAMPP هستم. زیرا جوملا 5 نیاز به PHP حداقل 8.1 دارد. این نسخه تقریبا 2 ساب بعد از انتشار اولیننسخه جوملا 4 منتشر شده است. برای آشنایی با تغییرات این نسخه در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

جشن بگیریم که امروز روز مهمی برای پروژه جوملا است. ما دو سال تلاش سخت توسط داوطلبانمان را جشن می‌گیریم، که این چشم‌انداز را داشتند که هر دو سال یک نسخه اصلی جدید تولید کنند، و بعد از همه بحث‌ها، ساعت‌های کدنویسی و رفع اشکال، بالاخره آنروز فرا رسید. امروز، ما مفتخریم که انتشار نسخه اصلی جدید خود، جوملا 5.0 را در کنار جوملا 4.4 اعلام کنیم.

جوملا 5 چیست؟

جوملا 5 یک نسخه اصلی است. ما بسیاری از ویژگی‌های جدید، بهبود امنیت و کد و افزایش سرعت را با این پیشرفت‌ها به ارمغان می‌آوریم. همه چیز در زیر این ظاهر برای استفاده از آخرین زبان های سرور بازطراحی، بازاندیشی و بازسازی شده است.

مهمتر از همه، جوملا 5.0 برای رشد شما و کسب و کار شما ساخته شده است. یکی از مهم‌ترین تغییراتی که ممکن است متوجه شوید این است که رفتن از جوملا 4.4.x به جوملا 5.x را مهاجرت نمی‌نامیم، بلکه ارتقاء نامیم و این یعنی اینکه نیاز به کدنویسی مجدد افزونه ها نیست و اکثر افزونه ها به این شرط که از php 8.2 پشتیبانی کنند و طبق آخرین استاندارد های جوملا کدنویسی شده باشند می توانند روی جوملا 5 نصب و استفاده شوند. بنابراین هزینه ارتقا به جوملا 5 برای تمام استفاده کنندگان آن ناچیز خواهد بود.

چه ویژگی های جدیدی در جوملا 5 وجود دارد؟

حالت تاریک در مدیر: جوملا 5 دارای یک حالت تاریک پیشرفته تر است، نه فقط برای کاربران، بلکه برای مدیران.

دارایی های وب و ذخیره سازی: پیشرفت های بسیاری در ذخیره سازی دارایی های وب

یکپارچه سازی Schema.org: فعال سازی خودکار داده های Schema.org برای نام سازمان و سایت، بهینه سازی موتورهای جستجو را افزایش می دهد.

بهینه سازی کد: پیشرفت های سرعت به دلیل بهینه سازی خودکار کد منبع از طریق ثابت کننده phpcs مشاهده می شود.

به روز رسانی PHP و Bootstrap: سازگاری بهبود یافته با PHP 8+ و به روز رسانی Bootstrap 5.3.2 تضمین می کند که این پلت فرم معاصر باقی می ماند.

رابط کاربری: بهبودها در حالت تاریک برای الگوی مدیر Atum و پنجره جدید جوملا برای دکمه‌های انتخاب، تجربه کاربری روان‌تری را نوید می‌دهند.

ابزارها و پلاگین ها: ویرایشگر TinyMCE به روز رسانی به 6.7 با ویژگی های تراز تصویر اضافه می شود. چندین کار زمان‌بندی شده به پلاگین‌های زمان‌بندی منتقل شده‌اند و عملکرد سیستم را افزایش می‌دهند.

مدیریت رسانه: پشتیبانی AVIF در مدیر رسانه و توانایی حذف محتوای آرشیو شده از فهرست‌سازی جستجوی هوشمند، قابلیت‌های مدیریت رسانه را بهبود می‌بخشد.

مرتب‌سازی منو: به شما امکان می‌دهد منو را به روشی که می‌خواهید مرتب کنید.

امنیت پیشرفته: رویدادها به کلاس‌های خود منتقل شده‌اند، و حذف افزونه‌های Recaptcha که دیگر کاربردی ندارند، امنیت را افزایش می‌دهد.

فن آوری های مدرن: بازسازی کد داخلی بر استفاده از API های مدرن تر تمرکز دارد. پشتیبانی از نقشه JS Import برای Web Asset Manager و اصلاحات منسوخ شده برای php 8.2 اضافه شده است.

برنامه های افزودنی و سازگاری: جوملا 5 Fontawesome 6.4، Codemirror 6 را معرفی کرده و کتابخانه Webauthn خود را به روز کرده است. قابل ذکر است، جوملا اکنون برای عملکرد بهینه به PHP 8.2، MySQL 8.0.13+، MariaDB 10.4+ و PostgreSQL 12+ نیاز دارد.

Cleaner Code Base: جوملا 5 تاکید زیادی بر پاکی کد دارد. انتقال از APIهای قدیمی، حذف پشتیبانی از es5، و سایر پاکسازی‌های بسیار کدگذاری شده، تضمین می‌کند که CMS به طور موثر اجرا می‌شود.

جوملا 5 الزامات مدرن یک CMS را در بر می گیرد و به کاربران خود ترکیبی از سرعت، امنیت و تجربه کاربری بصری را نوید می دهد.

چگونه می توانم سایت خود را به جوملا 5 ارتقا دهم؟

خبر خوب برای جوملا 4.4.x به 5.x، این یک ارتقا است، نه یک مهاجرت. چرا؟ دو دلیل اصلی:

  • افزونه های جوملا 4 (J4) که تمام کدهای منسوخ شده را حذف کرده اند و از کدهای به روز جوملا استفاده می کنند، در جوملا 5 (J5) کار خواهند کرد.
  • بسیاری دیگر با فعال کردن افزونه جدید Behavior - Backward Compatibility کار خواهند کرد

جزئیات کامل در اینجا یافت می شود: https://docs.joomla.org/Joomla_4.4.x_to_5.x_Planning_and_Upgrade_Step_by_Step

توجه: ما به شما توصیه می کنیم که ابتدا ارتقا را روی یک نسخه از سایت تولیدی خود آزمایش کنید.

همچنین ممکن است تعجب کنید که آیا باید در اسرع وقت مهاجرت کنید. می توانید وقت خود را صرف کنید. ما تا 2 سال دیگر از 4.4 پشتیبانی خواهیم کرد. بنابراین اگر اکنون ارتقاء ندهند سایت شما در خطر نیست. و فراموش نکنید که برخی از برنامه‌های افزودنی شما ممکن است هنوز برای جوملا 5 آماده نباشند (اگرچه اکثر توسعه‌دهندگان برای مدتی یک نسخه آزمایشی جوملا 5 را ارائه کرده‌اند. می‌توانید بر اساس نسخه در فهرست برنامه‌های افزودنی جوملا فیلتر کنید تا بتوانید با فعال کردن پلاگین b/c می توانید ببینید کدام یک برای J5 و کدام J5 آماده هستند.)