از آخرین باری که درباره جوملا 4 مطلب نوشتم 3 سال و 1 ماه و 1روز می گذرد و هم اکنون نسخه 4.1.4 منتشر شده است. اولین نسخه جوملا 4 هم زمان با سالگرد انتشار اولین نسخه جوملا یعنی 26 امرداد 1400 منتشر شد. همچین نسخه سوم جوملا فعلا تا نسخه 3.10.9 منتشر شده است. ولی جوملا 3 تنها تا چند ماه دیگر پشتیبانی می شود و هم اکنون زمان مهاجرت به جوملا 4 می باشد.

جوملا 4 در نسخه نهایی خود ریسک کرد و از بوت استراپ 5 که در زمان انتشار، نسخه بتا بود استفاده کرد. البته الان نسخه نهایی بوت استراپ 5 به راحتی در جوملا استفاده شده است. همچنین استفاده از font awesome جایگزین فونت آیکون پیشین شده و توسعه دهندگان جوملا 4 می توانند از bootstrap5 و font awesome5 در طراحی افزونه های جوملا 4 از این امکانات استفاده کنند. به تمام توسعه دهندگان جوملا پیشنهاد می کنم حتما به  پوشه media/venedor در جوملا 4 سر بزنند. ابزار های سودمند زیادی در این بخش فراهم شده که می توانند به راحتی (با استفاده از قابلیت web asset که در نسخه 4 جوملا معرفی شده) از این امکانات استفاده کنند.

همچنین قابلیت web asset در جوملا 4 امکان بهینه سازی در استفاده از اسکریپت ها را به توسعه دهندگان می دهد و می توانند با استفاده از این امکان، وب سایت های بسیار بهینه تری طراحی کنند.

10 مهر 1399 اعلامیه ای از طرف جوملا مبنی بر دریافت حمایت از Google اعلام شد. حاصل این حمایت بهینه تر شدن کد های جوملا در نسخه 4 بود. اگر برای جوملا قالبی بصورت اختصاصی کدنویسی کنید در استاندارد فانوس دریایی گوگل که در سایت gtmetrix نیز استفاده می شود به راحتی رتبه بالایی می توانید کسب کنید.

در آخر نیز به کسانی که با جوملا کار می کنند یا تصمیم دارند در آینده نزدیک از این سیستم مدیریت محتوا استفاده کنند این خبر خوب را میدهم که جوملا امسال یکی از پر جایزه ترین سال ها را داشت. جوملا از سال 2005 برنده جوایز بوده‌ اما امسال بیش از هر سال دیگری این جوایز را کسب کرده‌ است. متن زیر ترجمه ی گوگل بخشی از مطلب زمان برنده شدن برای جوملا در وب سایت رسمی جوملا است:

جوایز امسال تاکنون
مقایسه جوایز یک سال با جوایز یک سال دیگر آنطور که باید آسان نیست. CMS Critics Choice در اواخر مارس 2022 اهدا شد اما به عنوان سال 2021 فهرست شده است!

بنابراین با در نظر گرفتن تمام جوایز داده شده در سال جاری، تاکنون هفت جایزه داریم

CMS Critic People's Choice Awards - بهترین CMS منبع باز
جوایز انتخاب افراد منتقد CMS - بهترین CMS رایگان
جایزه CMS Critic Critics - بهترین CMS منبع باز
Expert Insights - بهترین جوایز بهار 2022
جوایز FOSS - بسیار توصیه می شود
Cloudfest Hackathon - برنده کلی هکاتون
Cloudfest Hackathon - تعامل در رسانه های اجتماعی
برخی از نظرات جوایز مختلف ارزش فهرست کردن را دارند.

بهترین CMS رایگان: از اینکه جوملا این دسته را دارد متعجب هستید؟ نباش. آنها یک پایگاه هواداران مشتاق با اشتیاق در حال افزایش برای پلت فرم مورد علاقه خود پرورش داده اند. جوملا همچنان جامعه ای قوی از کاربران منبع باز دارد و آن را به یکی از سه سیستم مدیریت محتوا برتر در جهان تبدیل می کند - و برنده رده "بهترین CMS رایگان" ما است.

بهترین CMS منبع باز: علیرغم سایه گسترده وردپرس، جوملا با جامعه خود برنده بزرگی شد – که بخش کوچکی از سرمایه گذاری مداومش در نوآوری نیست. در واقع، سال 2021 شاهد مجموعه ای از ویژگی های جدید بود که به پلتفرم «بهترین CMS منبع باز» اضافه شد، از جمله جوملا! نسخه 4.0 با پیشرفت های قابل توجه منتشر شد. مایلیم به تیم توسعه جوملا بابت پیروزی در دو بخش تبریک بگوییم.

بهترین CMS منبع باز: با بیش از 40٪ از تمام وب سایت ها که بر روی وردپرس اجرا می شوند، ممکن است یک انتخاب منطقی برای بهترین پلت فرم منبع باز باشد. اما افزایش خطرات امنیتی، مشکلات مداوم افزونه‌ها، و حماسه ادامه دار با گوتنبرگ به ما لحظه‌ای برای مکث و تأمل می‌دهد. همانطور که جوملا به یک میلیون عضو فعال در انجمن خود نزدیک می شود - که بسیاری از آنها به شدت به پروژه وفادار هستند - دلایل زیادی وجود دارد که می توان دوباره با چشمانی تازه به این پلتفرم نگاه کرد.

انجمن جوملا همچنین یکی از پرشورترین انجمن هایی است که در مورد پشتیبانی از پلتفرم آنها دیده ایم. در واقع، آنها به سرعت جوملا را در جوایز انتخاب مردم ما در دو دسته به دست آوردند: "بهترین CMS رایگان" و "بهترین CMS منبع باز". این چیزی است که ما به آن پایگاه هواداران خشمگین می گوییم.

بینش متخصص: این پلتفرم توسط کاربران به دلیل سهولت استفاده، قابلیت سفارشی‌سازی، و ویژگی‌های بی‌نظیر آن مورد تحسین قرار می‌گیرد، اگرچه برخی از کاربران خاطرنشان می‌کنند که قالب‌ها می‌توانند جذاب‌تر باشند. ما جوملا را توصیه می کنیم! برای SMB ها و شرکت ها در تمام صنایع - از جمله دولت ها، غیرانتفاعی ها، انتشارات، تجارت الکترونیک و وب سایت های شرکتی - که به دنبال یک CMS با کاربری آسان و همراه برای مدیریت وب سایت های اساسی تر هستند.

Cloudfest Hackathon - برنده کلی هکاتون: هیئت داوران نه تنها تحت تاثیر نتایج، ارائه، مشارکت رسانه های اجتماعی و انگیزه عظیم تیم قرار گرفتند. بلکه همچنین چگونه راه‌حل‌هایی را توسعه دادند که می‌توان آن را در CMS پیاده‌سازی کرد - که نتایج را برای وب باز تأثیرگذارتر می‌کند.

Cloudfest Hackathon - تعامل با رسانه‌های اجتماعی: این تیم در طول آخر هفته رسانه‌های اجتماعی را کاملاً تکان داد، که به شدت توسط جوملا پشتیبانی می‌شود! جامعه از خانه آنها حتی یک قالب برای پست های هکاتون ایجاد کردند که دیگران می توانند در آینده از آن استفاده کنند.

این‌ها گزیده‌هایی از برخی از جوایز هستند که به ما کمک می‌کنند بفهمیم دیگران چگونه جوملا را از بیرون می‌بینند، دیدگاهی که دارند و چگونه پروژه را درک می‌کنند.

برای جوملا بوی به عنوان تیمی که 10 سال در زمینه طراحی و توسعه افزونه های جوملا کار کرده این خبر بسیار مسرت بخش بود و خوشحالیم که انتخاب مان در استفاده از CMS جوملا برای کارفرما هایمان درست بوده است.